Kínai orvosok századokon keresztül a fa kérgét cukorbaj gyógyítására használták. A nyers almát székrekedés ellen, a sült, vagy párolt almát hõemelkedésre, az almabort lázas betegnek ajánlották. Az almafa levelei is tartalmaznak egy antibiotikumot (floretin). Ha megvágjuk magunkat a gyümölcsösben, tépjünk néhány almalevelet, és nyomjuk rá a sebre addig, míg lemossuk és bekötjük. Az este héjastól lereszelt és elfogyasztottt alma a bélben a nap folyamán felhalmozódott minden méreganyagot megköt.
Az almasavó étvágyat gerjeszt, a lepedékes nyelvet tisztítja, a hurutos köhögést enyhíti. Napi adagja 1-2 evõkanálnyi.
Almalé kúra alkalmával füstölt, erõsen fûszerezett, pácolt ételeket, alkoholt ne fogyasszunk.
Dr. Leonhard Schlegel nevéhez fûzõdik a körtediéta, amely elsõsorban az idõsebb, különösen a klímax idõszakában lévõ emberek magas vérnyomásának kezelésére ajánlott.
Körtediéta: A hét két napján együnk meg másfél - két kiló friss, érett körtét. Ezen kívül mást ne fogyasszunk.
A népi gyógyászatban a körtét a sebek gyógyulásának elõsegítése és lázcsillapító hatása miatt értékelik nagyra.
Zelenyák János lekéri plébános így ajánlja: „ A cseresznyefának fekete gyümölcse vértisztító, hastisztító, vesekövet rontó hatással bír. Az aszalt cseresznye hasszorulást idéz elõ. Hasmenés ellen ajánlatos. A fekete cseresznye levét mellbetegeknek ajánlhatjuk. (TBC?) A cseresznyefából kiforrott enyv, vagy macskaméz borban fõzve hurutot gyógyít. Egyáltalában vesekõ és epekõ ellen sikerrel használható.”
Karl von Noorden nevéhez fûzõdik a cseresznyediéta, amely szerint egy napra elosztva egy kilogramm cseresznyét kell elfogyasztani. E diéta segítségével kis idõ elteltével még a legmakacsabb székrekedés is megszûnik. A gyümölcsöt jól mossuk meg, hogy az esetlegesen kellemetlen puffadást okozó élesztõgombákat eltávolítsuk. A cseresznye jó eredménnyel alkalmazható köszvény ellen és az általános erõnlét növelésére is.
A meggy gyümölcse jó gyomortisztító. Levele tartósítónak használható, kocsánya vízhajtó.
Fakérgébõl kiszivárgó mézga ecetben feloldva a gyermekek nedvedzõ kiütésére használatos. Hasonló hatású, mint a fent említett cseresznye.
Magjának olaja a levegõn nem száradó elainból álló mandulaolaj. A kipréselt olaj után megmaradt mandulát megõrlik, ebbõl jó arctisztító hatású mandulakorpát nyerünk. Hólyaghurutnál jó hatású a mandulatej.
Betegség esetén 2-3 szem keserû mandulát is tegyünk bele, mert fokozza a hatást. Makacs bõrkiütésnél hosszabb idõn át naponta 1-2 szem keserûmandulát rágjunk el. A mandulafának az enyve borban vagy borecetben olvasztva bõrhámlást, rühöt, és sömört megtisztít. (Z.J.)
Termésének fõzete vagy szirupja torokgyulladás, hasmenés gyógyítására alkalmas. Zelenyák János szerint „ a birsalma csak akkor szorít, mikor az ember éhgyomorra eszi; evés után ha valaki sülve eszi, hasát indítja; szorulás ellen ajánlatos.”
A még éretlen, lágy héjú termés fogyasztása csökkenti a vér koleszterinszintjét. (Ld. Zölddió )
A leveleket akkor szedhetjük meg, amikor a termések kb. fele nagyságukat elérték. A levelek teája bélhurut, magas vérnyomás és bélférgesség ellen jó. A levelek forrázatát külsõleg bõrkiütések, kelések, szemgyulladás és hályogképzõdés ellen borogatóként, aranyérbántalmakban ülõfürdõként, torokgyulladás ellen gargalizálóként használják. A szétmorzsolt levél bõrkiütések gyógyítására és rovarûzõnek alkalmas.
A dióbelet összetörve, hagymával, mézzel elkeverve borogatószer ütéstõl, rúgástól, veréstõl eredõ duzzanatokra.
A diótermés külsõ húsos burkát, a diókopáncsot diószüretkor össze kell gyûjteni, napon megszárítani. Csak az egészséges héjak a megfelelõek. Fõzetük belsõleg izzadás, gyomor- és bélhurut, valamint étvágytalanság ellen jó.
Ekcémás bõrt naponta 2-3-szor a friss zöld diókopánccsal ajánlják bedörzsölni. (Makay B.)
A dió megtört termésének belsõ rekeszei is gyógyhatásúak. A megszárított rekeszekbõl 1 liter vízben 5-7 csipetet fõzünk fel, naponta 3-szor 2 dl-t fogyasztunk magas vérnyomás, érszûkület ellen.
Sõt, a dióhéj is hasznosítható. Öt-hat dióhéjat apróra törjünk össze (kis zsákba téve) 1 liter vízben 6-7 percig fõzzük. Megfázás esetén víz helyett ezt igyuk.
Üdvözöljük a
Gazmánia-on
© 2025 Created by Warson. Működteti:
Profilkártyák | Jelentse észrevételét | Használati feltételek
A hozzászóláshoz tagja kell hogy legyen a Gazmánia –nak.
Csatlakozzon a(z) Gazmánia hálózathoz