Természetgyógyászként a gyomok-gazok gyógyító erejéről írnék pár szót. Előnye, hogy mindenki által ismert növények, és mindenhol megtalálhatók.
Egy kis anekdotával kezdeném:
Az ősidőkben egy tudós remetét felkeresett egy ifjú, hogy fogadná tanítványának. Szerette volna a gyógynövények ismeretét elsajátítani. Az öreg egy darabig vonakodott, majd azt mondta:
- Rendben van, tanítványom és utódom lehetsz, egy feltétellel.
- Mi legyen az?
- Ha hozol nekem három növényt, amelynek nincs gyógyító hatása, tanítványommá fogadlak.
Ó, hát mi sem könnyebb ennél, gondolta az ifjú, és elbúcsúzott.
Telt-múlt az idő, de az ifjú nem jelentkezett. Egyszer, úgy néhány év múlva találkoztak.
- Nos, ifjú! Meggondoltad magad?
- Áh, dehogy. Csak sajnos azóta már több-ezer növényt megvizsgáltam, de még nem találtam közülük hármat, amelynek ne lett volna gyógyhatása.
- Nos, hát nem lehetsz a tanítványom, mert már magad is mester lettél.


ÚTIFŰ
Mint a neve is mutatja úton-útfélen megtalálható. Titka, hogy szilíciumban gazdagok a rostjai, ezért a taposást, járkálást nem sínylik meg. Sőt, az arra járó emberek, állatok terjesztik a magját, amerre járnak, az utak mentén elhullajtva.
Nyálkában gazdag leveleivel borogatva gyorsítja a sebgyógyulást. Teája húgyúti fertőzések, hasmenés, méregtelenítésre jó, köptető, köhögéscsillapító. Külsőleg égési sebekre, aranyeres csomó és kötőhártya gyulladás esetén jó. Méhcsípést egyszerűen bedörzsöljük szétzúzott levelével. Így tehetünk, akkor is, ha a csalánosba tévedtünk.
Ha a cipő feltörte a lábunkat, egy utunkba akadó levelet tegyünk a cipőnkbe.
A magjában lévő nyálka vízben 25-szörösére duzzad, emiatt hashajtók és fogyasztószerek készülnek belőle.

PITYPANG
Ásványi sókban, A- és C-vitaminban gazdag leveleit salátaként eszik. Virágaiból bort készítenek, rügyeit savanyítják. A levelek erősen vízhajtók, de alkalmazásuk nem jár káliumvesztéssel.
Ellentétben a gyógyszeres vízhajtókkal, itt nem szükséges káliumpótlás. Teájukkal húgyúti panaszokat, ödémát kezelnek. Vértisztító hatásuk miatt ekcéma esetén is hatásosak. A hajtás fehér tejnedvével szemölcsöt,
tyúkszemet irtanak. Az apróra vágott friss növényt dunsztkötésben mellrák gyógyítására alkalmazták. A pitypang gátolja a Candida albicans kifejlődését, ami immár népbetegséggé vált.

TARACKBÚZA
Ki ne ismerné ezt a szívós gyomot? Ennek a kiirthatatlan gaznak a föld alatti rizómája a hatásos.
Vizelethajtó
, cukorbetegség elleni és vértisztító hatású teakeverékek alkotórésze. A hatásos rizóma ceruzányi vastagságú kell legyen minimum.

ZAMATOS TURBOLYA
Kertekben, erdős részeken kora tavasszal elsőként kihajtó gyomnövény. Tavaszi tisztítókúrák egyik fontos alkotórésze lehet. Levelét nagy mennyiségben saláták, levesek, mártások, zöldségfélék, tojásételek ízesebbé tételéhez ajánljuk. A C-vitaminban, karotinban, vasban és magnéziumban gazdag leveleket frissen, vagy a főzési idő vége előtt tegyük az ételhez. A levelek és a párolt szár kiemeli a zöld saláták, az ecetek és a gyenge aromájú ételek ízét. Méregtelenítő, vértisztító, emésztést serkentő, keringésjavító teájuk hurutos állapotok, májpanaszok, ízületi bántalmak ellen jó. Összezúzott leveleiből tisztító, tápláló arcpakolás készül.

TYÚKHÚR
Indikátor növény, nitrogén-dús kertekben tömegesen tenyészik. Leveles hajtásából salátát, főzeléket készíthetünk, bár magas szaponin-tartalma miatt egyesek nem ajánlják. Salátamennyiséget viszont fogyaszthatunk belőle.
Föld feletti részei nyugtató, összehúzó hatásúak. Külsőleg bőrgyulladást, bőrviszketegséget, pikkelysömört kezelnek vele, de enyhíti a reumás panaszokat, gyorsítja a sebgyógyulást is. Vértisztító, élénkítő főzetüket legyengült betegeknek, illetve székrekedés, hólyaggyulladás ellen adják. A fehér virágú fajtát szedjük.

PÁSZTORTÁSKA
Leveleivel salátát fűszereznek. Fiatal levelei borsóízűek, leveseket, spenótszerű mártásokat készíthetünk belőle. A leveleket és a virágok felső részét virágzáskor gyűjtsük. Föld feletti részei fertőtlenítő, vizelethajtó, érszűkítő, keringésjavító hatásúak. Kötőszöveti és visszérgyulladást, hasmenést, csillapíthatatlan vérzést kezelnek velük. Összezúzott levelét orrvérzésnél egyszerűen az orrnyílásba tamponáljuk. Vérző sebre nyomva levele elállítja a vérzést.
Fekélyekre, bélgyulladásra, túlságosan erős menstruációnál alkalmazható sikerrel. Áztassunk 10 percig 1 kanál szárított pásztortáskát forralt vízben. Naponta 2 csészével fogyaszthatunk. Tinktúra formájában naponta
legfeljebb két alkalommal 30 cseppet vegyünk be. Tinktúrával átitatott kendőt tehetünk sebre, vagy aranyérre.


CSALÁN
Az egyik legtöbbet használt gyógynövény. Friss, fiatal hajtásait a konyhában felhasználhatjuk zöldségként, salátába, vagy lékészítésre is. A csalán legfontosabb tulajdonságai: a testnedvek és a vér tisztítása, vízhajtás, sejtműködés általános fokozása. A babhüvelyhez hasonlóan glukokinint tartalmaz. A népi orvoslásban elsősorban reuma, köszvény, bőr- és hajbetegségek esetén alkalmazzák.
Gátolja a tejkiválasztást, ezért szoptató anyukáknak nem ajánlott. Kesztyűvel szedjük. Általában salátának is leforrázva adjuk.
Nyersen is ehetjük, az ajkak, tenyér bőrét nem csípi, csak az arcon, és a kéz bőrén okoz kellemetlenséget, amit a fent említett útifűvel tudunk enyhíteni.



Mivel egzotikumokra "bukó" tagjaink is vannak, az ő kedvükért néhány - már néhányunknál "működő" - növény gyógyhatását is idebiggyesztem.


Ziziphus jujuba v.spinosa - kínai datolya - Szuan Cang Zsen.

Májra és Szívre hatók, a magja a drog. Táplálja a szívet és a májat, megnyugtatja a szellemet, (hipnotikus nyugtató) hat a túlzott izzadásra. Főleg a szívdobogásra, álmatlanságra alkalmazzák.



Schisandra chinensis - kínai kúszó magnólia - Vu Vej Ce (Ötízű mag)

Termése a drog. A CSI, energia, főként a tüdő-energia táplálója, Megnyugtatja a szellemet, segíti a testnedveket. Erősíti a vesét és a szívet. Jó túlzott izzadás ellen is. (Lázas - belső hő - esetén ne használjuk.)



Cornus officinalis, - japán som - San Csü Jü

Májra, és vesére ható gyógynövény, termése a drog.
vérzés és túlzott izzadás csillapítása. "Felmelegíti a test központját, elűzi a hideget, nedvességet"



Gingko biloba - páfrányfenyő - Paj Kuo

Tüdőre, vesére hat, magja a drog!
Tüdő-energiát erősíti, asztma enyhítés, vérzéscsillapítás. (Levele visszértágulat, megkeményedett erekre)
Mivel ezzel az agyi erekre is hat, az öregedéssel járó feledékenység, elhülyülés ellen is segít.



Mint a fenti anekdotában olvashattuk, mindennek van valami haszna, itt csak 1-2 kiradagott példát tudtam bemutatni.
Váljék egészségünkre!

Megtekintések: 176

Hozzászólás

A hozzászóláshoz tagja kell hogy legyen a Gazmánia –nak.

Csatlakozzon a(z) Gazmánia hálózathoz

HozzászólásokBihari Balázs által a Szeptember 2, 2010-on 8:00am-kor
Hú, milyen az a mágikus növény? Várjuk a beszámolódat szerintem! Én legalábbis biztosan.
HozzászólásokTemesvári Gabilla által a Szeptember 2, 2010-on 7:14am-kor
Most jöttem haza a bükkszentkereszti gyógynövényes "konferenciáról", feldolgozom az anyagot, és szívesen közzéteszem. Nagy élmény volt, szinte VIP-vendégként kezeltek, a Sacra Herbaria c. könyvem miatt. Kaptam is a "főfüvestől" egy mágikus növény palántát. Remélem meg is tudom őrizni a kertemben.
HozzászólásokBihari Balázs által a Szeptember 1, 2010-on 1:48pm-kor
Ez nagyon érdekes írás volt, Gabilla! Remélem, folytatod!

© 2024   Created by Warson.   Működteti:

Profilkártyák  |  Jelentse észrevételét  |  Használati feltételek