Szentjózseffű - —Ocimum basilicum, Ocimum sanctum
Az antitestek termelődése 20 %-kal növekszik.
Főtt birssel a szemre téve gyógyítja a szemgyulladást.
Plinius szerint párna alá téve szerelemre ingerlő. A középkorban fontos varázsszer is volt, valószínűleg innen ered a neve, (Istenfa, Isten fája) vagy lefordították a görög abrotonon nevet, ami halhatatlant, istenit jelent. Erőt adó hit kapcsolódik a növényhez. Aki keblébe dugta, vagy ruhájára tűzte, azt megszabadította gátlásaitól, bátor és igazmondó lett belőle. A növény beköltözött a városi kiskertekbe, temetőkertekbe is.A többi Artemis faj is ismert gyógynövény. (Artemisz istennő a görög mitológiában Zeusz és Létó leánya, Apollón orvosisten testvére, holdistennő, a természet védnöke.)
Artemisia dracunculus – tárkonyüröm –
Már az ókorban ismert volt, elrágcsálva csillapítja a fogfáját. Utazási fáradtság ellen is fogyasztották, a zarándokok cipőjükbe tárkonyrügyeket helyeztek. A szárítás tönkreteszi hatóanyagait, ezért fagyasztva, vagy kivonatát használjuk. Olaja rutint tartalmaz, amely erősíti a hajszálerek falait. Segíthet a szívinfarktust és egyes szívrohamokat elsődlegesen kiváltó érszűkítő lerakódások megelőzésében. Ehhez áztassunk 10-15 percig 1-2 teáskanál nyers vagy fagyasztott tárkonyt egy csészényi forró vízben. A forrázatból naponta legfeljebb három csészével fogyasszunk.Artemisia vulgaris – fekete üröm – teáját étvágyjavítónak, epeműködést serkentőnek, bélféregűzőnek, görcsoldónak, idegerősítőnek fogyasztják. A fekete üröm a moxa-fűkeverék legfontosabb alkotórésze. A boldogság szimbólumnövénye.
Artemisia absinthium – fehér üröm, kálvinista
tapló – teakeverékekben étvágygerjesztő, emésztést serkentő, szélhajtó, epeműködést serkentő hatású. Régebben az abszint szeszesital készítéséhez alkalmazták.
Cseréltem Zolival egy édesgyökeret. Íme valami a növénykéről.....
Szent János füve — Glycyrrhiza glabra
Egyéb nevei: igazi édesgyökér, édesfa, mézgyökér, cukorkóróA kínaiak első nagy füvészkönyve, a több mint 5000 éve íródott Pen Cao Csint kiemelten foglalkozik az édesgyökérrel, amely azóta is Kína egyik legnépszerűbb gyógynövénye. A gyökér a gyógyhatású növényrész. Glicirrhizint tartalmaz, ami a cukornál 150-szer édesebb. Használják gyógyszerekben és teakeverékekben ízjavítónak is. A gyökér kivonata vizelethajtó, nyálkaoldó, gyulladáscsökkentő, hashajtó hatású. Serkenti a mellékvesekéreg működését, erősíti azimmunrendszert. Hörghurut, torokgyulladás, asztma, szénanátha, gyomorrontás, fekélyek, reuma gyógyítására alkalmas. Segíti a máj méregtelenítő működését, ezért májpanaszok esetén is adják.
Forrás: Temesvári Gabilla: Sacra Herbaria (beszerezhető tőlem.)
Üdvözöljük a
Gazmánia-on
© 2025 Created by Warson. Működteti:
Profilkártyák | Jelentse észrevételét | Használati feltételek
A hozzászóláshoz tagja kell hogy legyen a Gazmánia –nak.
Csatlakozzon a(z) Gazmánia hálózathoz