Hogy szerezzünk be egzotikus gyümölcstermőket és zöldségféléket - jó tanácsok kezdőknek

Biztos sokan találkoztatok már azzal a problémával - na persze nem a "hivatásos" kertészek, illetve a gyakorlott gyűjtők -, hogy az elérhető kertészetekben csak néhány fajta hazánkban nem honos gyümölcstermő érhető el (az is horribilis áron), és a vetőmagboltokban is csak a hagyományos fajták magjait lehet megvásárolni, és jelentős részben azok is hibrid fajták (arról, hogy miért figyeljünk arra, hogy hibrid, vagy ún. heirloom fajta egy vetőmag, egy későbbi bejegyzésben még szót ejtek). Ebben a posztban tehát azoknak szeretnék segítséget nyújtani, akik szeretnének belevágni egzotikus fajták termesztésébe. Az alábbiakban felsorolt lehetőségek nagy részét magam is kipróbáltam az elmúlt háromnegyed évben, amióta belevágtam az egzóták gyűjtögetésébe.


1. Az egzotikus gyümölcstermők beszerzésének legegyszerűbb módja nagyobb kertészetek bejárása. Itt a probléma a szegényes fajtaválasztékkal, és a magas árakkal lehet. Sajnos a kis választék ellen nem tudunk tenni semmit, ám érdemes a tél, komoly fagyos időszak után ellátogatni ezekbe az árudákba, amikor is a hideg által megviselt növénykéket igen nyomott áron is be tudjuk szerezni. Persze ebben ott rejlik a veszélye annak is, hogy nem tudjuk feléleszteni szerzeményeink egy részét.
2. Lehetőségünk van már Magyarországon is mag küldő cégtől rendelni. Ezek előnye mindössze abban van, hogy magyarul tudjuk a rendelésünket feladni, de sajnos az áraik kívánni valót hagynak maguk után. A magvak csírázási tulajdonságairól nem áll rendelkezésemre reprezentatív :) minta, én 7 féle magot vettem az egyik hazai magküldőtől (7*5 db), ebből jelenleg 4 db növénykém van (több nem is kelt ki) - 2-2 surinamei cseresznye és peppino.
3. Rendelhetünk magvakat külföldi magküldő cégektől is. Ezektől sokféle egzotikus gyümölcs, illetve zöldségféle is beszerezhető, gyakran jó áron. Itt a hátrányt a postaköltség, illetve a random módon kivetett vám jelentheti (3 helyről is rendeltünk csoportosan az Unión kívülről magokat, de csak az egyikre vetettek ki vámot.)
4. Csere-berélni is lehet több magyar növényes közösségi oldalon (bizonyára majd itt is). Ilyen a www.gazlap.hu , illetve az Index kertészeti fórumain is van erre gyakorlat, csak sajnos ezeket a helyeket a dísznövények uralják, de ennek ellenére lehet értelmes bartereket kötni.
5. Ne felejtkezzünk meg arról sem, hogy ma már egyre gyakrabban találkozhatunk hazai kereskedők polcain egzotikus gyümölcsökkel (sajnos a zöldségek magjai általában nem ilyen egyszerűen kinyerhetők :) ). Ezekből könnyen juthatunk vetőmaghoz, bár természetesen a legtöbbször éretlenül leszedett gyümölcsökben rejtőző magok csírázási tulajdonságai általában rosszabbak a vetőmagokénál, mégis érdemes velük próbálkozni, hiszen a termésből frissen kivett és elültetett mag nem szárad ki a hosszú szállítás, csomagolás, raktározás, stb. során. Így hazánkban is beszerezhetjük néhány egzotikus gyümölcs magjait, pl. a perui földicseresznye, a papaja, a mangó, vagy az avokádó szaporítóanyagát.
6. Sokkal nagyobb választékból próbálkozhatunk, ha egy rövid külföldi útra is vállalkozunk. Bécsben, a Naschmarkton (a belvárosban található piac) több tucatnyi fajta, nálunk ismeretlen gyümölcsből vásárolhatunk. Így - mégha nem is csírázna a mag, legalább megkóstoltuk a gyümölcsöt, tehát nem dobtuk ki a pénzt feleslegesen. Természetesen nem túl olcsók ezek a gyümölcsök, de gyakorlatilag nem drágábbak, mintha magot rendelnénk valahonnan, csak itt ugye még ízletes gyümölcsöt is kapunk a pénzünkért.
7. Szintén megpróbálkozhatunk hazai és nemzetközi aukciós portálokon magvakhoz jutni, ezek megbízhatósága azonban meglehetősen esetleges.
8. Végül, de nem utolsó sorban lehetőség van évente több alkalommal is részt venni a tematikus kiállításokon és vásárokon, ahol kifejlett növényekhez és magokhoz is juthatunk - nem túl olcsón persze. (Ilyen pl . a Hortus Hungaricus, amit ősszel Szigetszentmiklóson rendeznek rend szerint, illetve a Kertészeti Egyetem is szokott növény kiállításokat szervezni, valamint a Füvészkert is otthont ad ilyen rendezvényeknek. November tájékán még egzotikus gyümölcsök kóstolására is van mód).


Remélem, sikerült összefoglalnom a lehetőségeket, és hasznos segítséget nyújtani a kezdő egzótakertészeknek, amilyen én is vagyok.

Megtekintések: 1648

Hozzászólás

A hozzászóláshoz tagja kell hogy legyen a Gazmánia –nak.

Csatlakozzon a(z) Gazmánia hálózathoz

HozzászólásokGrosz Tamás által a Július 26, 2010-on 3:55am-kor
Csatlakozom én is "EnciEnt" hozzászólásához!
HozzászólásokBihari Balázs által a Január 31, 2010-on 9:42am-kor
Köszönöm :)
HozzászólásokAnciEnt által a Január 31, 2010-on 9:27am-kor
Szerintem kitűnően sikerült összefoglalnod a lehetőségeket és valóban hasznos segítség lehet az egzotikus növények szaporítóanyagainak beszerzéséhez. Sok sikert a növénykéidhez! ;)

© 2024   Created by Warson.   Működteti:

Profilkártyák  |  Jelentse észrevételét  |  Használati feltételek