Új gyümölcs a mirtuszdió
A mirtuszdió (Acca sellowiana) csak a hazai piacon ismeretlen egyelőre, Nyugat-Európában minden déligyümölcs-kereskedő standján megtalálható. Idehaza jobbára gyűjtők és hobbisták foglalkoznak termesztésével. Milliónyi porzószálból álló virága és szamócaillatú gyümölcse miatt egyre népszerűbb a különlegességeket kedvelők körében.
A gyümölcs méretében és külsejében valóban hasonlít a nagy zöld dióhoz, de nincsenek botanikai rokonságban egymással.
Érdekességszámba megy, hogy a virág húsos szirmait gyümölcssalátába lehet szórni, sőt, dzsemnek is elkészíthetők, mint a rózsa szirmai. Eredeti hazáján kívül mindenhol termesztik, ahol enyhébb, mediterrán jellegű a klíma: Európában Dél-Franciaországban és Olaszországban foglalkoznak nagybani termesztésével.
Az örökzöld mirtuszdiófát hazánkban edényes növényként hidegházban vagy fóliasátor (télikert) talajába ültetve lehet nevelni. Idősebb példányok esetében meg lehet próbálkozni a szabadban való teleltetéssel, de mindenképpen védeni kell a kemény fagyoktól.
A mirtuszdió tojás méretű és alakú gyümölcs. Hamvaszöld, vékony héja alatt krémszínű gyümölcshúst találunk, melynek állaga a kiviére emlékeztet, íze viszont sokkal zamatosabb, illata aromás.
Levele vastag, felülete haragoszöld, fonákja nemezes tapintású, és épp olyan hamvaszöld, mint a gyümölcs. Kártevőkkel szemben ellenálló; Közepesen tápanyagigényes, kedveli a laza, sok homokot tartalmazó talajokat.
Szaporítása magvetéssel történik. A magokat homokkal kevert tőzeges föld felületére vetik tavasszal, és üveglap alatt csíráztatják. Az első virágok és termések a negyedik-ötödik évben jelennek meg anélkül, hogy oltani vagy szemezni kellene, mert magnemes növény.
Mivel a mirtuszdió -5 fokos hőmérséklet alatt sérül, télen világos helyen, hidegházban, fólia alatt vagy +5 fok körüli verandán, lépcsőházban kell elhelyezni. A szakirodalom szerint idősebb fák nem károsodnak -20 fokig, erre nézve azonban nincs gyakorlati tapasztalatunk.
A mirtuszgyümölcs alacsony növésű fán terem, amely különösebb metszés nélkül is gömb alakú koronát fejleszt, így dísznövényként is megállja a helyét.
Akinek felkeltette az érdeklődését a mirtuszdió, annak szívesen küldünk magot. Felbélyegzett válaszborítékot kérünk.
Lovas Katalin
A hozzászóláshoz tagja kell hogy legyen a Gazmánia –nak.
Csatlakozzon a(z) Gazmánia hálózathoz