Új gyümölcs a mirtuszdió

A mirtuszdió (Acca sellowiana) csak a hazai piacon ismeretlen egyelőre, Nyugat-Európában minden déligyümölcs-kereskedő standján megtalálható. Idehaza jobbára gyűjtők és hobbisták foglalkoznak termesztésével. Milliónyi porzószálból álló virága és szamócaillatú gyümölcse miatt egyre népszerűbb a különlegességeket kedvelők körében.


A gyümölcs méretében és külsejében valóban hasonlít a nagy zöld dióhoz, de nincsenek botanikai rokonságban egymással.


Érdekességszámba megy, hogy a virág húsos szirmait gyümölcssalátába lehet szórni, sőt, dzsemnek is elkészíthetők, mint a rózsa szirmai. Eredeti hazáján kívül mindenhol termesztik, ahol enyhébb, mediterrán jellegű a klíma: Európában Dél-Franciaországban és Olaszországban foglalkoznak nagybani termesztésével.

Az örökzöld mirtuszdiófát hazánkban edényes növényként hidegházban vagy fóliasátor (télikert) talajába ültetve lehet nevelni. Idősebb példányok esetében meg lehet próbálkozni a szabadban való teleltetéssel, de mindenképpen védeni kell a kemény fagyoktól.

A mirtuszdió tojás méretű és alakú gyümölcs. Hamvaszöld, vékony héja alatt krémszínű gyümölcshúst találunk, melynek állaga a kiviére emlékeztet, íze viszont sokkal zamatosabb, illata aromás.

Levele vastag, felülete haragoszöld, fonákja nemezes tapintású, és épp olyan hamvaszöld, mint a gyümölcs. Kártevőkkel szemben ellenálló; Közepesen tápanyagigényes, kedveli a laza, sok homokot tartalmazó talajokat.

Szaporítása magvetéssel történik. A magokat homokkal kevert tőzeges föld felületére vetik tavasszal, és üveglap alatt csíráztatják. Az első virágok és termések a negyedik-ötödik évben jelennek meg anélkül, hogy oltani vagy szemezni kellene, mert magnemes növény.

Mivel a mirtuszdió -5 fokos hőmérséklet alatt sérül, télen világos helyen, hidegházban, fólia alatt vagy +5 fok körüli verandán, lépcsőházban kell elhelyezni. A szakirodalom szerint idősebb fák nem károsodnak -20 fokig, erre nézve azonban nincs gyakorlati tapasztalatunk.

A mirtuszgyümölcs alacsony növésű fán terem, amely különösebb metszés nélkül is gömb alakú koronát fejleszt, így dísznövényként is megállja a helyét.

Akinek felkeltette az érdeklődését a mirtuszdió, annak szívesen küldünk magot. Felbélyegzett válaszborítékot kérünk.

Lovas Katalin

Megtekintések: 1026

Hozzászólás

A hozzászóláshoz tagja kell hogy legyen a Gazmánia –nak.

Csatlakozzon a(z) Gazmánia hálózathoz

HozzászólásokBihari Balázs által a Augusztus 13, 2010-on 7:47pm-kor
Én magokat szoktam inkább rendelni inkább, főleg külföldről. Olcsóbb, mint itthon, és sokszor megbízhatóbb, jobb minőségű. Nagyon szívesen cserélek egyébként, hamarosan összeállítom a cserelistámat. De pl szoktunk közösen magokat rendelni, nagyon szívesen beveszünk Téged is.
HozzászólásokTemesvári Gabilla által a Augusztus 13, 2010-on 7:39pm-kor
Mihez képest? Nagyon kevés növényt kaptam csak úgy valakitől. A többit nekem kellett összekeresnem, úgyhogy mint egyik lehetséges forrás - főleg a különlegességeké - a csomagküldők. A kertészetekben esetleg 1-2 év múlva lekoppintják, szaporítják, és kapható lesz. Ilyent tapasztaltam.
Sok gyógynövényt a természetből adaptáltam a kertembe. Mindenből csak kevés van, mert az volt a cél. Régebben kitáblázott bemutató kertem volt, de kutyát sem érdekelt, a táblákat nem pótoltam. (gyógynövény-fűszerkert) Kb. 40 féle lehet, persze van, amelyik csak tavasszal ismerhető fel, van, amelyik csak nyár végén, ősszel.
Ezért is örültem, hogy esetleg a szaporításból kérhetek valakitől növényt. Én is adhatok, ha valami nálam megmaradt, és működik. (Pl. a drága menták, már elszaporodtak, tudok adni. Csokis, bergamott...)
HozzászólásokBihari Balázs által a Augusztus 13, 2010-on 4:07pm-kor
Gyakran rendelsz csomagküldő cégektől? csak mert eddigi tapasztalataim szerint kb 2x-es áron árulnak mindent
HozzászólásokTemesvári Gabilla által a Augusztus 13, 2010-on 3:24pm-kor
Ha igaz, ilyen növénykét "nyertem", egy növényküldő plusz ajándékaként. Most kb. 40 cm-es, és ennek azonosítottam be. Örülök a részletes leírásnak, mert nemigen tudtam, hogy miként kezeljem. Üdv!. Köszönöm!
HozzászólásokFűrész Attiláné által a Február 1, 2010-on 3:53pm-kor
Sziasztok! Az Acca sellowiana teljesen azonos a Feijowa sellowianaval. :) Az Acca az új neve
HozzászólásokBihari Balázs által a Január 31, 2010-on 8:18am-kor
Ez nem azonos a feijoa sellovianával, Lajos? Csak mert kb így néz ki az enyém, mint "mirtuszgyümölcs". (egyébként kb 2 méteres volt amikor beszereztem ősszel, és mivel igen gyatra földben volt, még ma is eléggé dögrováson van.)
HozzászólásokWarson által a Január 30, 2010-on 10:25pm-kor
Nos, ez is valami, köszi! :)

© 2024   Created by Warson.   Működteti:

Profilkártyák  |  Jelentse észrevételét  |  Használati feltételek