Bernátzki Lajos Borvidékeink - Sopron és környéke III.

Soproni borok II.

Folytatom a soproni borok bemutatását. Ám előtte, egy kis további eszmefuttatás, hogy miért jó a bor?...

A bor az egészség szolgálatában


A bor és a szőlő egészségvédő hatása

Fontos tudnunk, hogy a bor kedvező élettani hatásai csak és kizárólag kulturált, mérsékelt fogyasztás esetén érvényesülnek. Ha tehetjük, válasszunk tölgyfahordóban érlelt, száraz vörösbort, mivel a benne található fenolok és a különféle speciális anyagok a szervezetbe jutva az antioxidánsokhoz hasonlóan viselkednek, védik szervezetünket az érelmeszesedéstől és más megbetegedésektől egyaránt.
Hazánkban érrendszeri betegségek népbetegségnek számítanak. Míg Franciaország egyes területein, a hasonlóan magas zsír- és telített zsírsav bevitel ellenére, lényegesen alacsonyabb a szív-érrendszeri betegségek és halálozás aránya, mint más, azonos fejlettségű országban. Ez a jelenség a francia paradoxon. Erre a „szívbetegségeket megelőző hatásra” több feltételezett tényező között a mediterrán étrend és ezen belül a mérsékelt vörösborfogyasztás lehet az egyik magyarázat.
A bor és a szőlő egészségvédő hatása titkai

Ezért is került napjainkban a figyelem a borok egészségvédő hatása. A bor egészségre kifejtett jótékony hatását már az ókorban ismerték, a rómaiak, görögök orvosságként is használták, persze csak a megfelelő mennyiségben. A mértékkel fogyasztott bor kedvező élettani hatása nem az alkoholtartalmából, hanem egyéb alkotórészeiből ered. A víz mellett legnagyobb mennyiségben etil-alkoholt tartalmaznak. A cukrok közül a fruktóz és a glükóz van jelen. A cukortartalom alapján megkülönböztetünk száraz (4 g/l-nél kevesebb), félszáraz (4-12 g/l), félédes (15-50 g/l) és édes (50 g/l felett) borokat.
A szőlőben nagy mennyiségben találunk olyan anyagokat, amelyek jótékonyan hatnak szervezetünkre, sőt betegségektől óvhatnak meg minket. A magnézium segíti az izom- és szívműködést, a mangán a pajzsmirigy és az idegrendszer működésében, valamint a csontok anyagcseréjében játszik fontos szerepet.
Több összetevője jótékonyan hat az immunrendszerre, héjának ballasztanyag-tartalma segíti az emésztést, a bélműködést, magjának olaja csökkenti a vér koleszterinszintjét.
A savak - a borkő-, a citrom-, a borostyánkősav - segítik a gyomorban az emésztést, főként a keményítő és zsírtartalmú anyagokat bontják. PH értéke közel esik az emésztőnedvek savanyúságához, segíti a hasnyálmirigy működését is. Csersavtartalma - főleg a vörösborról lehet itt szó - mérsékli a felfokozódott bélműködést.
Fehér vagy vörös bor?

A különféle borok eltérő mennyiségben tartalmazhatják az élettanilag fontos anyagokat. Azt mondhatjuk, hogy jótékony hatású a borok káliumtartalma (literenként 1000-1800 mg), aminek hiánya szívritmuszavarokhoz, gyorsabb pulzushoz és ugyanakkor alacsonyabb vérnyomáshoz vezet. Kalcium- (80-130 mg) és magnéziumtartalma (50-150 mg) hasznos az ideg-, izom-túlérzékenység és csontritkulás esetén. A mangántartalom (4-10 mg) nélkülözhetetlen a vérképzéshez és az idegek anyagcseréjéhez. A cink (4-8,5 mg) a fehérjeszintézis és a vércukor mennyiségét szabályozó inzulintermelés szempontjából fontos. A vas (4-50 mg) a vérképzésben játszik szerepet.
A vitaminok közül C-vitamint és a B-vitaminokat tartalmaz jelentős mértékben. A borban jelenlévő antioxidánsok gátolják a káros LDL koleszterin kialakulását, ami az egyik okozója az érfalak károsodásának. A vörösborban található polifenolos vegyületek olyan kedvező szerkezeti és kémiai tulajdonságokkal rendelkeznek, melyek lehetővé teszik, hogy antioxidánsként viselkedjenek, melyek szerepet játszanak az E-vitamin regenerálásában is, mely az egyik leglényegesebb antioxidáns.
Népbetegségnek számító szív- és keringésrendszeri betegségek egyik kiváltó oka a vérerek falán való lerakódás, az érelmeszesedés kialakulása. Ezek a zsírtartalmú lerakódások később teljes érelzáródást okoznak, illetve agyvérzést is idézhetnek elő. Az étkezések alkalmával mértékletesen fogyasztott borok bizonyítottan segítik az emberi szervezetet ezen károsodások kialakulásának megelőzésében. A boreredetű fenolos vegyületek gátolják a vérrögök kialakulását, és fokozzák az értágító hatású nitrogén-oxid termelését. Több országban elvégzett vizsgálatok kimutatták, hogy azoknál, akik 1,5-3 dl vörösbort fogyasztottak el naponta, mintegy 50 százalékkal kisebb volt az esély a kardiovaszkuláris megbetegedés kialakulására és a várható élettartamuk átlagosan 10-12 évvel hosszabb volt, mint azoké, akik egyáltalán nem fogyasztottak alkoholt. Ezért a férfiaknál napi 2-3 dl, nőknél napi 1-2 dl vörösborfogyasztás egészséges felnőttek esetében orvosilag és társadalmilag is elfogadható.
A bor, mint antidepresszáns
Az újabb vizsgálatok a szerotonin jelenlétét is valószínűsítik a borokban. Ez a vegyület, mint közismert, antidepresszáns tulajdonságú és talán ennek is tulajdonítható a bor feszültségoldó hatása. Jóllehet sok bizonyíték támasztja alá a vörösborok kedvező élettani hatásával kapcsolatos elképzeléseket, a tartós alkoholfogyasztás az emberek egy részénél szívizom károsodás kialakulásához, bizonyos daganatos és májbetegségek kockázatának fokozódásához vezethet. Mivel hazánkban az alkoholfogyasztás mértéke és a májzsugoros halálozások száma az elmúlt 30 évben aggasztó mértékben emelkedett, mindenképpen fel kell hívni a figyelmet a túlzott fogyasztás káros hatásaira. Ezért ne feledjük a legfontosabb a mértékletesség, hisz a régi bölcsesség szerint is az első pohár az egészségé, a második a jókedvé, a harmadik a gyalázaté.
Tölts egy pohárral, és relaxálj!
A bor azonban nem csupán élettani hatásai miatt ilyen közkedvelt ital. Nyugtat, oldja a stresszt. Egy zaklatott, fárasztó nap után, amikor az ember nem tud elaludni a sok fejében kavargó gondolattól, bizony nem érdemes altató után nyúlni. Elég elkortyolgatni egy pohárral, miközben gondolatainkat tudatosan kellemes dolgokra tereljük, például a családunkra, vagy egy hétvégére tervezett kirándulásra.
A mediterrán vidékek szülöttei el sem tudják képzelni az életüket bor nélkül úgy, mint mi sajnálatos módon az internet, vagy a mobiltelefonunk nélkül. A francia paradoxon természetesen nem csak a franciákra igaz, hanem minden hasonszőrű nemzet (olaszok, görögök, spanyolok, stb.) fiaira és lányaira, akik az egészséges életmódot sok más tekintetben is betartják:
Igyon bort mértékkel, de rendszeresen!
Csak olyasmit fogyasszon, amin látni, hogy a kertből, a szántóföldről, a szőlőből, az erdőből, vagy a tengerből származik!
Hetente legalább kétszer egyen tengeri halat, de naponta ötször fogyasszon gyümölcsöt, zöldséget, vagy salátát - ez legyen a főétel, a hús csak kiegészítés legyen!
Ne bánjon rosszul magával - az étele legyen mindig ízletes!
Használjon olíva- és repceolajat!
Egyen és igyon barátai és családja körében!
A munka legyen szórakoztató!
Aludja ki magát és sportoljon!
Maradjon mindig optimista: bízzon ebben a tízparancsolatban!
Igyon bort rendszeresen, de mértékkel!
A bor: a hosszú élet titka

Avagy miért éltek tovább a barátok, mint az apácák?
Nem vitás, a középkori apácákkal jól kitoltak. Egyes kutatók választ adtak arra a kérdésre, mely a XXI. század emberét is foglalkoztatja: hogy lehet az, hogy az apácák nemigen élték túl az átlagéletkort, férfikollégáik, a barátok viszont majdnem kétszer annyi ideig éltek?
Ma már tudjuk: az ok a borban keresendő. Nem egy bizonyos fajta, nem a fehér vagy a vörös a titok nyitja, hanem egyszerűen az a tény, hogy a szerzetesek olyan mennyiségben ittak bort, ami az apácák számára elképzelhetetlen volt.
A férfiak az ételeket borral öblítették le, és a nemes cseppek alkoholtartalma antiszeptikus hatást fejtett ki. A nőket viszont tiltották a bortól, mert afrodiziákumnak tekintették - így az apácák nem ihattak annyit, mint a férfikollégáik.
Isten női szolgái kénytelenek voltak vizet inni, ami akkoriban korántsem volt tisztának mondható, csak úgy nyüzsögtek benne a baktériumok. Jobb esetben sört ittak, de annak nem volt olyan erős antiszeptikus hatása, mint a bornak (hogy a vágykeltő hatásról ne is szóljunk). A sörhöz csak a XVI. század óta adnak komlót, ami megnöveli az ital fertőtlenítő hatását.
Az apácák körében ezért igen magas volt a gyomor-bél traktust érintő megbetegedések száma, és ezért nem értek meg magasabb életkort, mint az átlag.
Ma már szerencsére mindenki ihat bort: apácák és barátok, férfiak és nők egyaránt.

Fehérborok


1./ Zöld Veltelini

A Sterlik Pincéből: Soproni Zöld Veltelini 2008

0,75l/ü Palackár: 900Ft Kartonár: 850Ft

Soproni Zöld Veltelini száraz minőségi fehérbor 2008

A borvidék kedvelt szőlőfajtájából, korszerű eljárással készült zamatos, fürgén pergő bor.

Fajtára jellemző illatvilága és élénk savkaraktere, a szájban intenzív zamattal egészül ki.

2./ Irsai Olivér

Ferenczy Attilától: Soproni Irsai Olivér 2008

0,75l/ü Palackár: 1500Ft Kartonár: 1425Ft


Irsai Olivér száraz minőségi fehérbor 2008
Sárgászöld színű, elegáns illatú tavaszi virágokkal illatos parfümösség díszíti. Egzotikus gyümölcsök mellett, húsos test és kellemes fűszeresség jellemzi. Kerek, hosszú, mintha csak a tavaszból kortyolgatnánk.


3./ Zenit

A Pfneiszl Pincészetből: Zenit 2008 Sparkelina gyöngyözőbor

0,75l/ü Palackár: 1700Ft Kartonár: 1615Ft

Sparkelina gyöngyözőbor 2008

Sokrétű, hangsúlyosan virágos, intenzív illat, a szájban ez a benyomás tovább folytatódik: krémes, kerek, bizsergő. Alkoholtartalom: 12,5%

Ételajánlat: nyári saláták, könnyű desszertek

Fogyasztásra érett: jól behűtve (8-10 °C)


4./ Királyleányka


A Lővér Pincéből: Soproni Királyleányka 2008

0,75l/ü Palackár: 1050Ft Kartonár: 1000Ft

KIRÁLYLEÁNYKA száraz minőségi fehérbor 2008’

A mézes-virágporos illattal beköszönő bor „továbbgömbölyödik” a tartósan elegáns ízekkel!

Rafináltan fűszerezett zöldséges ételekhez, illetve pörk ízeket hordozó natúr fehér húsokhoz ajánljuk.


5./ Sauvignon Blanc

A Gangl Borászatból: Soproni Sauvignon Blanc 2009

0,75l/ü Palackár: 1200Ft Kartonár: 1140Ft


Soproni Sauvignon Blanc minőségi száraz fehérbor

Fogyasztási hõmérséklet: 10°C Alkohol tartalom:12 %

Ajánljuk aperitifnek, fehér húsú szárnyasokhoz és halételekhez.

Francia származású szőlő reduktív módon készült bora.

Klasszikus zöld egzotikus illat (csalán, bürök).

Ízében erőteljesen zamatos és rendkívül frissítő.

6./ Chardonnay

A Lővér Pincéből: Soproni Chardonnay 2008

0,75l/ü Palackár: 1050Ft Kartonár: 1000Ft

CHARDONNAY 2008’

Mintha egy fürt szőlőbe harapnánk! Szétáradó gyümölcsillatok, elegánsan finom, hosszú savak vezetik a rafináltan sokrétű ízeket.

Zöldséges ételekhez, illetve fehér húsokhoz illik leginkább…


Rozéborok

1./ Rozé

A Lővér Pincéből: Soproni Kékfrankos Rozé 2008
0,75l/ü Palackár: 1100Ft Kartonár: 1045Ft

KÉKFRANKOS ROZÉ 2008

A klasszikus rozé! Színében a „vöröshagymahéj” eleganciájával, rózsa – tulipán illatok finomságával és a lebegő savak könnyedségével!
Ez a bor szinte minden ételt vidámmá tesz!



2./ Rose

A Gangl Borászatból: Soproni Kékfrankos Rose 2009


0,75l/ü Palackár:1200FtKartonár:1140Ft

Soproni Kékfrankos Rose minőségi száraz rosebor 2009



Fogyasztási hőmérséklet:8-10°C Alkohol tartalom:12,5 %

A soproni borvidék jellemzõ kékszőlőjéből speciális erjesztéssel készült bor, mely elsődleges gyümölcsízekkel rendelkezik.

Ajánljuk könnyû előételekhez, főzelékekhez és saláta ágyon szervírozott ételekhez.

3./ Rosé

A Roll Pincészetből: Soproni Kékfrankos Rosé 2009

0,75l/ü Palackár: 1350Ft Kartonár: 1280Ft

Soproni Kékfrankos Rosé száraz, minőségi rosébor 2009

Barackvirág színű, szép gyümölcsös, érett, szamócás illatú, jó szerkezetű rosé bor.

Ízében is az érett gyümölcs ízjegyek jelennek meg.


4./ Rosé

A Vincellér-házból: Kékfrankos-Pinot Noir Rosé 2008

0,75l/ü Palackár: 1450Ft Kartonár: 1380Ft

Soproni Kékfrankos-Pinot Noir Rosé 2008

A két kékszőlő fajta és termőhely izgalmas radevúja.

A szép savgerinc a kékfrankostól, szolid, fajtára jellemző fűszerek a pinot-tól.
Az "i"-re a pontot mégis a ropogóscseresznyét idéző aromatika teszi fel.


5./ Rosé

A Sterlik Pincéből: Soproni Kékfrankos Rosé 2009

0,75l/ü Palackár: 1300Ft Kartonár: 1200Ft


Soproni Kékfrankos Rose száraz minőségi rozébor 2009

Sopron legendás szőlőfajtájából korszerű, reduktív eljárással készült lendületes rosébor.

Üde, gyümölcsös illatvilága az erjedés alatt apró szénsavgyöngyökkel egészült ki.


6./ Rosé
A Weninger Pincészettől: Kékfrankos Rosé 2008
0,75l/ü Palackár: 1720Ft Kartonár: 1580Ft

Kékfrankos Rosé 2008

Fogyasztási hőmérséklet: 18°C - 20°C Alkohol tartalom: 12%

Az őszibarackvirág színű bor intenzív illatát földieper és tavaszi mező illata jellemzi.

Szájban bogyós gyümölcsök íze érződik.

Ételajánlat: Kaporral pácolt hideg narancsos lazac

7./ Rosé

Ferenczy Attilától: Soproni Kékfrankos Rosé 2008

0,75l/ü Palackár: 1300Ft Kartonár: 1235Ft

Kékfrankos Rosé száraz minőségi rosébor 2008

Megjelenése mélyebb rózsaszín. Illatában friss erdei gyümölcsök, elsősorban szamóca,
eper és egy csipetnyi sárgadinnye.

Ízében gyümölcskosár, közepes test, finom egyensúly, utóízében földieper és vadhús.


Epilógus


Ez a rövid kis bemutató remélem mindenkinek, aki elolvasta, nyomot hagy emlékezetében.

Életünk, kultúránk fontos része a szőlő művelése, a bor áldásos hatása.

Természetesen, mint minden, amit teszünk, csak
mértékkel jó. Ez a borivásra is igaz.

Kívánom mindenkinek, aki elolvasta ezt a kis
cikksorozatot, ha eddig nem, ezután igazi borbarát lesz.

Ezt nem sok helyen lehet olyan remek körülmények között kipróbálni, mint a soproni borvidéken.

Jöjjön, és kóstolja meg a csodálatos soproni borokat!

Megtekintések: 232

Hozzászólás

A hozzászóláshoz tagja kell hogy legyen a Gazmánia –nak.

Csatlakozzon a(z) Gazmánia hálózathoz

© 2024   Created by Warson.   Működteti:

Profilkártyák  |  Jelentse észrevételét  |  Használati feltételek